Ultrawide vs. dva monitory

Ultrawide vs. dva monitory

Ktorý by ste si mali vybrať?

Chcete maximalizovať priestor na pracovnej ploche? Máte dve možnosti: ultraširokouhlý monitor alebo zostavu dvoch monitorov. Každá z týchto možností výrazne rozšíri priestor na obrazovke, ktorý máte k dispozícii. Ale ultrawide a dvojmonitorové zostavy nie sú rovnaké. Každá z nich má svoje silné a slabé stránky. 

Tu sa dozviete, ako sa rozhodnúť, či je pre vás vhodný ultrawide monitor alebo dva monitory. Ak chcete získať konkrétnejšie informácie o kúpe, určite si pozrite naše súhrny najlepších PC monitorov a najlepších ultrawide monitorov.

Aký široký je monitor?

Každý, kto si chce kúpiť ultraširoký monitor alebo dva monitory, chce viac využiteľného zobrazovacieho priestoru. Koľko však získate pri jednotlivých scenároch?

Ultrawide monitor s uhlopriečkou 34 palcov, čo je najbežnejšia veľkosť, nie je taký veľký, ako by ste si mohli myslieť. Táto veľkosť ultrawide je na výšku takmer totožná s 27-palcovým širokouhlým monitorom a je približne o 8 palcov širšia.

Kúpou druhého 27-palcového monitora samozrejme získate druhý monitor rovnako veľký ako prvý. Druhý 27-palcový monitor pridá k šírke vašej zostavy 23,5 palca. To je približne o 15,5 palca širšie ako 34-palcový ultraširoký monitor.

Ak chcete dosiahnuť ekvivalent dvoch 27-palcových monitorov v jednom monitore, musíte ísť naplno so 49-palcovým superultrawide monitorom s pomerom strán 32:9, ako je napríklad Odyssey G9 od spoločnosti Samsung. Ten je takmer presne taký vysoký a široký ako dva 27-palcové monitory vedľa seba, ale je podstatne drahší. 

Dvojitý monitor má ešte jednu výhodu, ktorej sa žiadny ultraširokouhlý monitor nevyrovná: flexibilitu. 

Jeden z dvoch monitorov môžete používať v orientácii na výšku, čím získate vertikálny priestor namiesto horizontálneho. To je ideálne, ak potrebujete zobraziť dokumenty na druhej obrazovke alebo chcete mať otvorené viaceré aplikácie sociálnych médií a chatu, zatiaľ čo pracujete na hlavnom monitore. Môžete dokonca kombinovať monitory rôznych veľkostí, aby dokonale zapadli na váš stôl.

Multitasking

Flexibilita dvojmonitorovej zostavy má výhody pri multitaskingu, pretože môžete meniť tvar zostavy podľa svojich potrieb. Toto však nie je jediný spôsob, ako dva monitory prekonávajú ultraširoké v produktivite.

Windows Snap, funkcia zabudovaná do systému Windows, ktorá dokáže rýchlo meniť veľkosť a presúvať okná na lepší multitasking, funguje najlepšie na dvoch monitoroch (a nadstavbový nástroj FancyZones PowerToy je ešte lepší). Pri používaní funkcie Snap na ultrawide zostanú široké, krátke okná, ktoré sa nepohodlne používajú. Nastavenie dvoch monitorov tiež poskytuje viac miest na umiestnenie okien.

Pomer strán ultraširokého monitora je problémom, aj keď nepoužívate funkciu Windows Snap. Väčšina aplikácií je naprogramovaná na používanie so širokouhlým pomerom strán 16:9 a má používateľské rozhranie navrhnuté pre tento pomer strán. Zmena veľkosti aplikácie na pomer strán 21:9 často zanecháva veľké prázdne plochy alebo vytláča časti rozhrania na jednu stranu. 

Majitelia ultraširokých aplikácií nakoniec musia ručne meniť veľkosť okien na pomer strán približne 16:9. Je to ako hrať hru Tetris s dielikmi, ktoré do seba nezapadajú. Ťažko nájdete usporiadanie okien, ktoré neplytvá miestom.

Hustota pixelov

Duálne monitory sú na víťaznej vlne vďaka ďalšiemu dôvodu, prečo sú dva lepšie ako jeden: rozlíšenie.

Monitory s rozlíšením 4K nie je ťažké nájsť. Asus TUF Gaming VG289Q, naše odporúčanie medzi cenovo dostupnými 4K hernými monitormi, si môžete zaobstarať len za 309 dolárov – alebo si môžete kúpiť dva za dvojnásobnú cenu. To je efektívne rozlíšenie 7680 × 2160, ktoré vám dáva k dispozícii viac ako 16 miliónov pixelov.

Ultrawide sa k tomu ani nepribližuje. Monitor LG 40WP95C-W, jeden z ultrawide monitorov s najväčším počtom pixelov, má rozlíšenie 5120 × 2160. To je pôsobivé, ale vychádza to sotva na viac ako 11 miliónov pixelov a stojí to približne dvakrát viac ako dvojica 4K obrazoviek Dell.

Samozrejme, nie každý potrebuje 16 miliónov pixelov, ale má to svoje využitie. Dva monitory s rozlíšením 4K sú skvelé na strihanie videa v ultra HD rozlíšení. Na druhom monitore môžete zobraziť náhľad na celú obrazovku a zároveň upravovať na prvom monitore. Podobné využitie pre túto zostavu môžu nájsť aj fotografi a kreatívni umelci.

Hráči by sa však mali držať ďalej. Duálne 4K sa môže zdať na prvý pohľad lákavé, ale podobne ako u chrobákov sa toto lákadlo môže skončiť len bolesťou.

Počítačové hry

Ultraširokouhlé monitory si zatiaľ odniesli svoje údery, ale hráči si môžu odpustiť bič, ktorý som im uštedril. Ultrawide je kráľom PC hier.

Zostava s dvoma monitormi má zjavný problém: rámček tiahnuci sa stredom displeja. Aj tie najtenšie, miniatúrne rámčeky monitorov sú pri použití dvoch monitorov vedľa seba očividne viditeľné. Hranie hry na dvoch monitoroch súčasne je technicky možné, ale je to zlý nápad.

Ultrawide monitory ponúkajú nielen viac využiteľného priestoru na hranie, ale aj pohlcujúcejší pomer strán. Širší pomer strán znamená, že vo väčšine hier môžete naraz vidieť viac. Scenérie a objekty, ktoré na širokouhlej obrazovke s pomerom strán 16:9 zostávajú mimo vášho zorného poľa, sú na ultraširokouhlej obrazovke s pomerom strán 21:9 viditeľné.

Širší pomer strán je užitočný najmä v niektorých hrách. Pristátie lietadla v hre Microsoft Flight Simulator je na monitore s pomerom strán 21:9 jednoduchšie vďaka lepšiemu pocitu perspektívy, ktorý ponúka široké zorné pole. Hráči, ktorí sú hlboko v hre Civilization IV alebo Humankind, môžu vidieť viac mapy pre kompletný pohľad na svoju ríšu. Fanúšikovia MMO môžu využiť priestor na prispôsobenie používateľského rozhrania alebo načítanie doplnkov (samozrejme, v hrách, kde je to povolené).

Väčšina hráčov s dvoma monitormi hrá na jednom monitore a druhý využíva na Discord, prechádzku hrou alebo na sledovanie reality show počas čakania v rade na hru Final Fantasy XIV. Určite je to lepšie ako mať jeden monitor, ale nemôže to prekonať bezproblémový pocit z ultrawide monitora. 

Hranie na konzole

Tento bod sa môže zdať veteránom hier zrejmý, ale stojí za to ho zopakovať pre tých, ktorí začínajú používať hernú konzolu s monitorom počítača. 

Herné konzoly nepodporujú ultrawide monitory.

Ak pripojíte hernú konzolu k ultrawide monitoru, obraz sa zobrazí, ale bude mať širokouhlý pomer strán 16:9 s letterboxom na každej strane. Problémom je aj rozlíšenie. Najbežnejšie ultrawide rozlíšenie je 3440 × 1440, čo pri pripojení k zdroju 16:9 znamená 2560 × 1440. PlayStation 5 a Nintendo Switch toto rozlíšenie nepodporujú a namiesto toho sa vracajú k 1080p. 

Ak plánujete používať monitor s hernou konzolou, nekupujte ultrawide monitor.

Jednoduchosť

Ultrawide si môže nárokovať ďalšiu dôležitú výhodu oproti duálnym monitorom. Je to len jeden monitor. 

Jeden monitor znamená jedno pripojenie displeja a jeden napájací kábel. Nemusíte sa starať o to, ako sú monitory usporiadané v nastaveniach zobrazenia systému Windows. Nemusíte sa trápiť nad rozdielmi v kvalite obrazu medzi monitormi ani kalibrovať monitory, aby ste to napravili. Nebude potrebný stojan alebo rameno na monitor od tretej strany.

Jednoduchosť má hodnotu. Viac monitorov znamená viac miesta a pixelov, ale môže znamenať aj viac starostí. Nastavenie dvoch monitorov nie je takmer ničím výnimočným a moderné operačné systémy ho podporujú, ale stále sa môžete stretnúť s okrajovými prípadmi, keď konkrétny notebook, stolová grafická karta alebo aplikácia nefungujú tak, ako by mali. Neobvyklé problémy sa stávajú pravdepodobnými, keď sa vaša konfigurácia stáva zložitejšou.

Jeden ultraširokouhlý monitor je plug-and-play, ktorý si nevyžaduje žiadnu konfiguráciu. To je užitočné, ak nechcete tráviť čas manipuláciou s nastaveniami alebo často prepínať počítače.

Víťaz dva monitory

Verdikt je jasný. Vo všeobecnosti platí, že duálne monitory víťazia nad ultrawide. Ak si kúpite duálny monitor, získate flexibilnejšie nastavenie, ktoré je lepšie na multitasking, a ak si kúpite špičkové monitory s rozlíšením 4K, budú mať viac pixelov ako všetky existujúce ultrawide monitory. 

To však neznamená, že zostava s dvoma monitormi je lepšia pre každého. Ja osobne uprednostňujem ultraširokouhlý monitor. Simulácie, stratégie a MMO hry sú mojimi obľúbenými žánrami, takže pohltenie ultrawide monitora mi naozaj vyhovuje. Okrem toho mi chýba plocha na použitie dvojice 27-palcových monitorov, zatiaľ čo 34-palcový ultrawide sa na môj stôl hodí.
pcworld.com

Nákupný košík
Návrat hore