Lenovo ThinkPad T480 Recenzia

Lenovo ThinkPad T480 Recenzia

Pokiaľ ide o 14-palcové pracovné ultrabooky, spoločnosť Lenovo to má so svojimi ThinkPadmi premyslené. Vo svojej ponuke má ľahký – 3,6-kilogramový Lenovo ThinkPad T480, ľahší – 3-kilogramový Lenovo ThinkPad T480s a najľahší – novo vydaný Lenovo ThinkPad X1 Carbon. Je ironické, že s tým, ako sa systém stáva tenším a ľahším, sa ceny hýbu opačným smerom. Prečo by ste si teda mali vybrať najťažší ThinkPad v balení?

Pretože nielenže má najnižšiu štartovaciu cenu z tejto trojice, ale je vybavený aj niektorými staršími funkciami, ktoré na jeho ostatných miniatúrnych súrodencoch nenájdete, vrátane batérie vymeniteľnej za prevádzky, ktorá vám poskytne takmer večnú výdrž bez pripojenia k elektrickej sieti. Za predpokladu, že budete ochotní nosiť náhradné diely.

Porty Lenovo T480 sú tu ďalším predajným bodom, ktorý v sebe ukrýva množstvo portov ako náhrada stolného počítača, podčiarknuté možnosťami Ethernetu a Thunderbolt 3. Pohodlná klávesnica vám umožní napísať tú štvrťročnú správu; a konfigurovateľné možnosti od dedikovanej grafickej karty až po rozšírenú batériu robia to všetko stojí za to.

ThinkPad X1 Carbon síce nenahradí žiadaný objekt ThinkPad X1 Carbon ako náš výber redakcie, ale je to zlatý štandard pre pracovné biznis notebooky.

Dizajn

ThinkPad neprehliadnete ani z druhého konca miestnosti a ThinkPad T480 nie je iný. Má všetkým známy čierny exteriér s lesklým červeným “i” ako každý iný ThinkPad. Po otvorení veka sú prítomné charakteristické čierne klávesy s bielymi nápismi a zvyčajný červený hrot TrackPointu je na svojom mieste. Ak sa vám páči vzhľad počítačov ThinkPad, estetika je tu veľmi príjemná.

Dni slávy ThinkPadu ako jediného krásneho notebooku sú však preč. Zoberme si napríklad Microsoft Surface Book 2, Dell XPS 13 a MateBook X Pro, všetky majú osobitý, vizuálny vzhľad, ktorý sa nám všetkým páči – a dokonca ich uprednostňujeme pred ThinkPadom.

ThinkPad T480 sa snaží dodržať prísľub tohto radu, že bude poskytovať solídnu kvalitu. Pre spoločnosť Lenovo je bežné, že sa vo všetkých svojich ultrabookoch drží špecifikácie MIL-STD-810G pre odolnosť, čím poskytuje ochranu pred prírodou a materiály sa dobre držia v dlani a vzbudzujú dôveru, že prežijú niekoľko pádov. Veko je však trochu pružnejšie, než by sme chceli, a ThinkPad T480 nemá pocitovo ďaleko od konkurentov, ako sú MacBook Pro, Asus ZenBook 13 alebo Huawei MateBook X Pro.

V porovnaní, s ThinkPad T480s, T480 pôsobí dosť mohutne a trochu ťažko s 3,5 kg (v porovnaní s 2,9 kg). Vďaka tomu je o dosť väčší ako XPS 13 od spoločnosti Dell a hrubší ako vlajková loď MateBook X Pro od spoločnosti Huawei. Napriek tomu sa ľahko zmestí do akejkoľvek aktovky alebo batohu.

Porty

Jednou z výhod mierne hrubšieho profilu – väčšieho ako u konkurencie – je, že poskytuje robustné pripojenie. Vezmite si napríklad porty notebooku Lenovo T480, ktoré v porovnaní s konkurenciou obsahujú množstvo možností I/0. Po vybalení z krabice má ThinkPad 480 port USB-C (používa sa s priloženým sieťovým adaptérom), port Thunderbolt 3, slot na kartu SmartCard a chladiace otvory na ľavej strane.

Na opačnej strane sa nachádzajú dva porty USB 3.1 Gen 1 typu A, porty HDMI a Ethernet, audio konektor, slot na SD a slot na bezpečnostný zámok. Dokovacia stanica Lenovo ThinkPad T480 je niečo, čo z tohto notebooku robí ideálnu voľbu na firemnú prezentáciu, rovnako ako z jeho ostatných súrodencov z rovnakého radu.

Displej

Nie že by mal notebook T480 najlepší displej v okolí, ale obrazovka IPS ponúka široké pozorovacie uhly a slušný kontrast. Odvádza peknú prácu pri zobrazovaní živých farieb s detailmi ako na dotykovej obrazovke. Všimnete si dostatok jasu, hoci rýchlo klesne, ak sa rozhodnete znížiť nastavenie podsvietenia. Nedotyková obrazovka s rozlíšením 1920 × 1080 pixelov reprodukuje jemné detaily, čo je asi toľko, koľko potrebujete počas prezentácií.

Plynulý a pohodlný. Takto sa dajú najlepšie opísať klávesnice Lenovo s tradične dobrým ThinkPadom. Je mäkká bez pocitu kašovitosti, je podsvietená a ostrovčekový štýl poskytuje hlbší zdvih klávesov a lepší zážitok z písania, ako nájdete na väčšine konkurenčných notebookov.

Jediný problém tu mám možno s klávesmi Fn a Ctrl, ktoré si navzájom zaberajú miesto v ľavom dolnom rohu. Track Point a zabudovaná ukazovacia tyč aj beztlačidlový touchpad sú plynulé a prekvapivo presné. Ako všetky ostatné notebooky, aj touchpad časom zachytí šmuhy od prstov.

Výkon

Náš recenzovaný notebook Lenovo ThinkPad T480 obsahuje čoraz bežnejší procesor Intel Core i7-8550U 8. generácie, 8 GB RAM a grafickú kartu Intel UHD Graphics 620. To je štvorjadrový procesor, ktorý môže stačiť na náročné úlohy a zároveň sa v prípade potreby na vyššiu efektivitu vytočí. Celkovo ide o skvelý výkon vzhľadom na to, že ide o rovnaký čip, aký sa používa v novšom ultrabooku Lenovo ThinkPad T480s.

Typovo sa vyrovná iným podobne vybaveným notebookom, ako je XPS 13 a o niečo pomalší Huawei MateBook X Pro. Ďalej spoločnosť Lenovo vybavila notebook 256GB PCIe SSD, rýchlym diskom, ktorý v podstate znamená, že spúšťanie systému, otváranie aplikácií a prístup k veľkým súborom nebude stroj zaťažovať. V takejto konfigurácii môžete notebook používať ako pracovný počítač celý deň a ani pri desiatkach otvorených kariet a videokonferencii na boku nezaznamenáte žiadne oneskorenie.

Grafika

Ako sme už spomenuli, ThinkPad T480 si môžete nakonfigurovať s diskrétnym grafickým procesorom, konkrétne s Nvidia GeForce MX150, ako aj s možnosťami operačnej pamäte a úložiska. Náš recenzovaný prístroj je obmedzený na integrovanú grafiku Intel HD, ktorá nikoho nenadchne pre spúšťanie herných benchmarkov.

Jednoducho povedané, tento notebook, alebo aspoň túto konfiguráciu, si nekupujte, ak potrebujete len prenosný herný notebook. Budete si musieť nastaviť aspoň konfiguráciu, ktorá obsahuje grafický procesor MX150. Ešte lepšie je investovať do skutočného herného notebooku, napríklad MSI GS65 Stealth alebo Razer Blade 15, za pár stoviek navyše.

Výdrž batérie

Málokedy máte možnosť vybrať si vlastnú batériu. Musí to byť Lenovo a niekedy aj Dell. Z krabice obsahuje malú 24-wattovú batériu, ktorá sa spláchne spolu s puzdrom, lenže tá ponúka až 9 hodín a 38 minút šťavy bez pripojenia. To je viac ako dosť na to, aby ste prežili pracovný deň, a jeho interná, druhá 24WHr batéria vám umožní predĺžiť dobu prevádzky výmenou jedného alebo viacerých spárov, zatiaľ čo systém zostane zapnutý.

V čase objednávania by som vám však odporúčal investovať do valcovej 72WHr batérie, ktorá síce zvyšuje hmotnosť notebooku, ale viac ako zdvojnásobuje výdrž batérie oproti všetkému, čo sa tam ponúka.

Verdikt

ThinkPad X1 Carbon od spoločnosti Lenovo zostáva našou voľbou redakcie, a to pre svoj ľahký profil, vyše 17-hodinovú výdrž batérie, ostrý HDR displej a luxusnú klávesnicu. To je pre nás dôležité, ale výkonní výrobcovia majú tendenciu držať tento status prémiovej ceny pre tých pár, ktorí si to môžu dovoliť.

Pre nás ostatných, ktorí sa zaujímame o bežné kancelárske činnosti, je ThinkPad T480 tak dobrý, ako sa len dá. Tu si môžete vybrať z množstva HP EliteBookov alebo Dell Latitudes – alebo si jednoducho kúpiť stroj, ktorým sa všetci snažia stať. ThinkPad.

Existuje lepšia alternatíva?

Ak musíte mať ThinkPad, vyberte si radšej X1 Carbon. Stojí o pár stoviek dolárov viac, za rovnaký procesor Core i7-8550U, 8 GB RAM, 256 GB SSD, ale pridáva 14-palcový dotykový displej s rozlíšením Full HD. Rovnako môžete zvýšiť konfiguráciu na oduševnený Core i7-8650U, 16 GB RAM, 1 TB SSD a WQHD displej s Dolby Vision. Získate tak rovnako pevnú konštrukciu, ktorá je oveľa tenšia a ľahšia, pohodlnú klávesnicu a displej podporujúci video s vysokým dynamickým rozsahom (HDR).

Alebo môžete ubrať na veľkosti a zvážiť Dell XPS 13 s dobrým výkonom a rovnako dobrou výdržou batérie. ThinkPad T480 je možné nakonfigurovať aj s grafickým procesorom Nvidia GeForce MX150, ak vás táto konfigurácia nadchne, potom je silným konkurentom Huawei MateBook X Pro. Využíva tento GPU, ale má elegantný a tenší rám, no ponúka vyšší výkon a vyššie rozlíšenie displeja.

Mali by ste si ho kúpiť?

Áno aj nie! Ak hľadáte niečo za menej ako jednu tisícku, môže to byť dobrá konfigurácia pre biznis manažéra, ktorý potrebuje dobrú klávesnicu a odolnú batériu. Ak vás to vystihuje, potom je to ÁNO.
digitweek.com

Nákupný košík
Návrat hore