Lenovo ThinkPad dokovacie stanice

Lenovo ThinkPad dokovacie stanice

Prehľad
Spoločnosť Lenovo ponúka mnoho dokovacích staníc s veľmi podobnými názvami, v ktorých je mätúce sa orientovať. Firma poskytuje kompletný zoznam všetkých dokovacích staníc Lenovo.
Súčasne poskytuje aj skvelú stránku s výstupnou maticou pre konfigurácie výstupov displeja a videa, ktorá priamo uvádza podporovanú konfiguráciu monitora.
Nižšie je niekoľko informácií do hĺbky, ako aj niekoľko informácií o špecifikách.

USB-C // DisplayPort // TB3
Skôr než sa pustíme do džungle USB C, rýchlo si osviežte, čo je to USB C a čo sa v ňom môže diať. Fyzický konektor má štyri vysokorýchlostné pruhy. V predvolenom nastavení sa pre dáta USB používajú dva pruhy, jeden na vysielanie rýchlosťou 10 gbit/s a druhý na prijímanie touto rýchlosťou. Na dodávku napájania existujú samostatné vodiče a tiež jeden na vyjednávanie rôznych režimov dát a napájania a napokon jeden pár na dáta USB 2.0.
Okrem samotnej dodávky napájania a signálov USB môže prejsť do rôznych alternatívnych režimov, z ktorých najdôležitejšie sú DisplayPort a Thunderbolt.

DisplayPort
DisplayPort 1.2 mal dostatočnú šírku pásma na to, aby zvládol 4k @60 Hz alebo 1440p @ 144 Hz alebo ultrawide 1440p @120 Hz – spolu 17,28 gbit/s. Tieto čísla vyžadujú využitie všetkých štyroch vysokorýchlostných liniek len pre video a dátové rýchlosti USB 2.0. Je tiež možné použiť len dve vysokorýchlostné linky a potom je možné využiť dátové rýchlosti USB 10 gb/s cez posledné dve linky. DisplayPort má funkciu nazývanú MST, kde rozbočovač MST prijíma signál DisplayPort a riadi z neho viacero monitorov. Nedokáže vykúzliť väčšiu šírku pásma, ako je k dispozícii, takže ak do neho privediete plný signál DP 1.2, potom môžete poháňať štyri monitory s rozlíšením 1080p, dva monitory s rozlíšením 3440 x 1440 @ 60 Hz alebo dokonca 4K @ 60 Hz + jeden 1080p.
DisplayPort 1.3 zvyšuje dostupnú šírku pásma zo 17,28 gbit/s na 25,92 gbit/s a DisplayPort 1.4 pridáva Display Stream Compression (DSC), „vizuálne bezstratovú“ kompresiu, ktorej cieľom je strojnásobiť šírku pásma. Všetky známe dokovacie stanice s rozbočovačom DP 1.4 MST používajú rodinu Synaptics VMM533x, ktorá umožňuje DSC na spojení notebook – rozbočovač a umožňuje pripojenie monitorov bez podpory DSC. To znamená, že USB 3.0 a duálne 4K @ 60 Hz je možné s relatívne lacnou dokovacou stanicou USB C, ak je hostiteľ schopný robiť DP 1.4 a DSC súčasne. V tomto príspevku bolo potvrdené, že to funguje len s Ryzenom. V čase písania tohto príspevku sa zdá, že čipy Intel s tým majú problém, pozri tento príspevok.
DisplayLink nie je DisplayPort, vyhýbajte sa mu ako moru. Medzi dokovacie stanice Lenovo využívajúce túto technológiu patria „40AA“, „40A7“, „40A8“ a hybridná dokovacia stanica „40AF“.

Thunderbolt
Thunderbolt 3 bola proprietárna zbernica spoločnosti Intel, ktorá niesla DisplayPort a PCI Express. Potom ju spoločnosť Intel odovzdala spoločnosti USB IF, ktorá ju premenila na USB4. TB4 a USB4 sú si vo všetkých ohľadoch rovné (TB4 je marketingový výraz spoločnosti Intel pre plnohodnotné USB4 a spoločnosť Microsoft stanovila, že USB4 musí byť povinne plnohodnotné). Zbernica TB4 teraz prenáša aj signály USB, čo výrazne zvyšuje spoľahlivosť zariadení USB pripojených k zbernici Thunderbolt.

Thunderbolt 3 by teoreticky mohol flexibilne prenášať dva plnohodnotné signály DisplayPort a 32 gb/s dát s celkovým limitom 40 gb/s. V praxi rýchlosť prenosu dát nikdy nepresiahne 22 gb/s. Existoval však lacnejší/nízkoenergetický radič TB3, ktorý na zbernicu umiestnil len jeden DP 1.2 a umožňoval celkovú rýchlosť dát 16 gb/s. Tu je zoznam schopností:

Táto verzia s nižšou spotrebou sa používala vo všetkých notebookoch Intel ThinkPad s jedným portom USB C s podporou TB3: T470-T14 Gen1 a podobné notebooky generácie X2/X3. Tie nedokážu podporovať dva monitory s rozlíšením 4K @60 Hz alebo podobné potreby na šírku pásma videa z jedného kábla, či už s rozhraním Thunderbolt alebo bez neho.

Thunderbolt 3 je tu užitočný len v dvoch prípadoch použitia: 1) keď je potrebný externý PCIe pre eGPU / 10GbE / TB3 SSD 2) keď súhrnné potreby šírky pásma videa presahujú polovicu DisplayPortu 1.2 a USB 2.0 nestačí. Táto kalkulačka šírky pásma videa je veľmi užitočná.
ThinkPady Intel s dvoma portami USB C s podporou TB3 sú plne implementované a rovnako aj P50/P51 (tieto dva sú výnimkou č. 1). To zvyčajne znamenalo rôzne notebooky X1 a P1.
Notebooky P52 a novšie notebooky P majú plnú implementáciu a podporujú DisplayPort 1.4.
V čase, keď sa Intel IGP naučil DP 1.4, naučil sa aj TB4. TB4 je vždy plná implementácia s dvoma portami a dvoma DP 1.4.
V roku 2022 sa na niektorých notebookoch AMD začali objavovať porty USB4, ako už bolo spomenuté, je to rovnaké ako TB4 a je potvrdené, že tieto sú kompatibilné s eGPU TB3.

Napájanie USB Power Delivery (známe tiež ako USB PD)
Štandardy USB umožňujú, aby USB C dodávalo až 100 W na napájanie pripojeného zariadenia, ale zvyčajne takáto nabíjačka s vysokým výkonom nie je potrebná: väčšina ThinkPadov schopných nabíjania z USB C v súčasnosti (a veľmi pravdepodobne aj v budúcnosti vzhľadom na trendy) si vystačí len so 45 W a bude sa pomaly nabíjať s menším výkonom.

Dokonca aj súčasné modely notebookov, ktoré sa dodávajú s napájacími adaptérmi s tenkou koncovkou (P52/72/1 a X1 Extreme) a spravidla spotrebúvajú viac ako 100 W špičkovo, a teda ich nemožno plne napájať cez USB PD, sú schopné behu a nabíjania batérie zníženou rýchlosťou pomocou napájacích adaptérov USB C, ale tie môžu vyžadovať 100 W – napríklad X1E4 áno. Verzia PD 3.1 zverejnená v roku 2021 je schopná dosiahnuť výkon 240 W a zatiaľ nie sú k dispozícii žiadne nabíjačky ani notebooky, ktoré by takéto využívali.

A napokon, prakticky všetky dokovacie stanice USB C (alebo zariadenia podobné dokovacím staniciam) prepúšťajú napájanie. Takmer všetky dokovacie stanice/adaptéry bez napájania však nedohodnú opätovnú dodávku energie, skôr len mierne znížia menovité napätie, ktoré zostáva v povolenej zóne normy PD – na to však musia zohľadniť straty kábla USB C, a preto majú veľmi krátky kábel s kaptívou. Buďte veľmi opatrní pri jednoduchých adaptéroch s odnímateľnými káblami — takéto kupujte len od renomovaných predajcov.

Podrobnosti o dokovacej stanici

40A9
Dokovacia stanica ThinkPad USB-C 40A9 je dokovacia stanica so zmiešaným režimom USB C, ktorá je reťazovo pripojená k rozbočovaču MST, takže môže poháňať dva porty USB s rozlíšením 1080p @ 60 Hz a rýchlosťou 5 gb/s.

40AS
Dokovacia stanica „ThinkPad USB-C Dock Gen 2“ 40AS je podobná dokovacia stanica so zmiešaným režimom USB C + MST, ale rozbočovač MST má DisplayPort 1.4 a podporuje DSC. Upozornenie: Existuje viacero správ, ktoré sa sťažujú na nefunkčnosť DisplayPortu na doku. Buď sa mu úplne vyhnite, alebo sa uistite, že kupujete od predajcu s dobrou politikou vrátenia tovaru.

40AY
„ThinkPad Universal USB-C Dock“ je veľmi podobný doku 40AS USB C + MST a podporuje DisplayPort 1.4 a DSC. Možnosti nabíjania sú mierne vylepšené – dokovacia stanica dokáže poskytnúť 65 W so štandardným 90 W tenkým napájacím zdrojom alebo 100 W so 135 W (alebo vyšším) tenkým napájacím zdrojom.

40AH
Dokovacia stanica „ThinkPad Pro Docking Station“ 40AH využíva na riešenie problémov s šírkou pásma USB C celkom slušný trik: používa dva konektory USB C. Jeden v režime DisplayPort alt umožňujúcom 60 Hz, druhý v režime obyčajného USB. Je v ňom aj rozbočovač MST, ktorý predtým mali len dokovacie stanice Ultra, takže dva monitory s rozlíšením 4K @ 30 Hz sú k dispozícii.

40AJ
Dokovacia stanica „ThinkPad Ultra Docking Station“ 40AJ spája „40A9“ s „40AH“: využíva dva konektory USB C a jeden používa v režime DisplayPort alt a jeden v zmiešanom režime – takže duálny 4K @ 60 Hz nie je možný. Ak sa požaduje jeden digitálny výstup, dostane tam plný signál DP a polovičný signál do VGA. Ak sú požadované dva digitálne výstupy, plný signál DP prechádza cez rozbočovač MST a polovičný signál stále ide do VGA. A nakoniec, ak sa požadujú tri digitálne výstupy, potom tam ide plný a polovičný signál je vedený cez rozbočovač MST. Toto nastavenie nie je potvrdené, ale toto vysvetlenie je jediné, na ktoré som prišiel a ktoré zodpovedá tabuľke rozlíšenia zverejnenej spoločnosťou Lenovo. Nielenže zodpovedá podporovaným rozlíšeniam, ale hovorí, prečo v tabuľke nie sú aj iné rozlíšenia.

40AC
„ThinkPad Thunderbolt 3 Dock“ 40AC je dokovacia stanica TB3 + rozbočovač MST. Je trochu príliš drahý na to, čo je. Väčšinou je oveľa lacnejšia dokovacia stanica USB C alebo konkurenčná dokovacia stanica TB 3 lepším riešením. Obzvlášť zlá kúpa pre notebooky X2/T, pretože ich polovičný Thunderbolt zladený s týmto dokom má nulovú výhodu oproti duálnym dokovacím staniciam USB C Pro/Ultra. V skutočnosti, ak je vyššie uvedené vysvetlenie Ultra správne, potom Ultra poskytuje väčšiu šírku pásma videa ako táto.

40AN
„ThinkPad Thunderbolt 3 Workstation Dock“ a „ThinkPad Thunderbolt 3 Dock Gen 2“ sú úplne rovnaké dokovacie stanice 40AN. Podporuje dva monitory pomocou DisplayPortu 1.4, nie je tu rozbočovač MST. Dokovacia stanica Workstation Dock sa dodáva so 170W alebo 230W adaptérom a špeciálnym káblom. Dve zástrčky (jedna napájacia, jedna USB typu C) v plastovom obale, takže stačí zapojiť jeden kábel. Keďže X1 Extreme / P1 / P52 / P72 potrebujú na nabíjanie pri plnom zaťažení viac ako 100 W, nie je otázka, ktorú dokovaciu stanicu si kúpiť pre tieto zariadenia, ak je požiadavkou dokovanie s jednou zástrčkou. „Dock Gen 2“ sa dodáva so 135W adaptérom bez špeciálneho kábla a nabíja pripojený notebook cez Thunderbolt.
Táto a každá neskoršia dokovacia stanica podporuje iba hostiteľov USB C, aj keď TB3 nie je k dispozícii.

40AV
„Lenovo Thunderbolt 3 Essential Dock“ je z hľadiska funkcií zoštíhlený 40AN s menším počtom portov iba 65W nabíjaním hostiteľa. Má však dva 10gbit/s porty USB C len na prenos dát.

40B2
Toto je dokovacia stanica USB C s rozbočovačom DP 1.4 MST vnútri a samozrejme s niekoľkými dátovými portami.

40B0
Toto je dokovacia stanica TB4 s rozbočovačom MST, ktorý poskytuje možnosť štvornásobného zobrazenia. Ethernetový port môže byť buď 2,5 Gb/s pomocou Intel i225, alebo pri pripojení k systémom bez Thunderboltu je prítomný aj 1GbE Realtek 8153.
Dokovacie stanice TB4 budú prepúšťať video do svojho prvého nadväzujúceho portu, aj keď hostiteľ nepodporuje TB.

40B1
Nie je známe, čo tu znamená „inteligentný“ v porovnaní s 40B0. Rozlíšenia videa sú rovnaké.
reddit.com

Nákupný košík
Návrat hore