Prečo by ste si mali kúpiť Chromebook?

Prečo by ste si mali kúpiť Chromebook?

Vieme, že je to kacírstvo. Ale ak chcete účelové zariadenie, Chromebook môže byť tou správnou voľbou.

Prečo by som niekomu, kto takmer denne píše o systéme Windows, testuje ho, rýpe do neho a dokonca sa s ním vo voľnom čase hrá, odporúčal kúpiť si radšej Chromebook? Z niekoľkých dôvodov, ktoré sa dajú zhrnúť do tohto: Chromebooky sú často najlepšou voľbou pre to, čo chcete robiť.

Ak ste čítali náš hlboký ponor do problematiky notebookov a Chromebookov, viete, že obe platformy začínali ako veľmi odlišné veci. Notebooky a počítače vo všeobecnosti sú navrhnuté tak, aby zvládali celý rad úloh, od hrania hier cez kancelársku prácu až po prehliadanie webu, a to pomocou aplikácií, ktoré využívajú hardvér počítača.

Notebooky však boli navrhnuté v čase, keď bola konektivita minimálna. Existovali v čase, keď Americal Online bol „internet“, a mnoho rokov jednoducho neexistovali žiadne online textové editory alebo dokonca hry, ktoré by presahovali textovú navigáciu vo viacužívateľskom dungeone alebo MUD. Dnes je situácia radikálne odlišná. Chromebook sa môže oprieť o server, ktorý mu poskytne výkon, ktorý sám nedokáže, ako aj bezplatné online úložisko.

Chromebooky sú lacnejšie

Naším tipom na najlepší lacný notebook je zdanlivo stálica Acer Aspire 5, ktorý stojí približne 500 Eur. Väčšina lacných notebookov sa však pohybuje v rozmedzí 600 alebo 700 Eur. Rýchle porovnanie s propagovanými Chromebookmi ukazuje výrazný cenový rozdiel: 150 až 250 Eur. To je 50-percentná úspora.

Môžete poukázať hneď na dva dôvody. Po prvé, väčšina kupujúcich dáva prednosť čipu Core alebo Ryzen v notebooku, a to len preto, aby sa doň zmestil dodatočný výkon, ktorý systém Windows a jeho aplikácie vyžadujú (aby mohli bežať na notebooku, nezabudnite). Tieto čipy stoja viac peňazí ako čipy Intel Celeron alebo Arm, ktoré sa bežne nachádzajú v Chromebookoch. Microsoft si tiež účtuje poplatky za licenciu na systém Windows, pravdepodobne viac ako za operačný systém Chrome OS, ktorý poháňa Chromebook.

Chromebooky sú určené na web

Chromebooky začali svoj život ako niečo viac než webový prehliadač vo svete, kde bol web nový a oplatilo sa ho preskúmať. To platí aj dnes: Chromebooky často využívajú internet na prístup k rovnakým webovým službám, ktoré sú v telefóne ako špecializované aplikácie.

Je pravda, že nie každá aplikácia Microsoft 365 funguje v Chromebooku. Ale zvyčajne ide o aplikácie, ktoré môžete ignorovať: Visio, Project a Publisher, okrem iných. Microsoft Word, Excel, PowerPoint a Outlook fungujú na webe, a teda aj na Chromebookoch.

Chromebooky môžu byť odolnejšie

Chromebooky boli vytvorené na vzdelávanie. Vzdelávanie znamená deti! Deti sú neporiadne, neopatrné a zhadzujú veci. Rozlievajú nápoje. Nie každý Chromebook je vybavený odolnými funkciami a nie každý notebook by sa mal považovať za krehký. Ak však chcete zariadenie na uskladnenie v garážovej dielni alebo uložené v kuchynskom kúte, kde by sa mohlo prevrátiť, zvážte Chromebook.

To je úplne v poriadku. Weboví vývojári vyvíjajú pre oba scenáre. Na notebooku áno, Microsoft Office / Microsoft 365 sa otvára ako špecializovaná aplikácia, ale aplikácie vás stále nabádajú k ukladaniu do cloudu. Stále si však môžete kúpiť Microsoft 365 a namiesto toho pracovať na Chromebooku. Rozdiel je v tom, že namiesto toho budete pracovať v prehliadači, ktorý má zvyčajne prehľadnejšie rozhranie. A keďže pracujete na webe, niektoré najnovšie funkcie sa k vám dostanú ako prvé, pretože ich je jednoduchšie nasadiť online.

Chromebooky sa teraz tiež rozširujú

Chromebooky majú povesť zariadenia s jednou obrazovkou, pretože sa používajú v triede na detskom stole. Väčšina sa dodáva buď s vyhradeným portom HDMI na pripojenie externého displeja, alebo s portom USB-C, prípadne s oboma. Ten druhý určite postačuje na jeden displej s rozlíšením 1080p a prípadne aj na displej s rozlíšením 4K. Externý displej nemusí byť nevyhnutnosťou, ale je to luxus, ktorý by ste pravdepodobne chceli mať ako možnosť, a Chromebook ho môže ponúknuť.

Hoci väčšina Chromebookov zatiaľ nepodporuje Thunderbolt, ak má Chromebook port USB-C, môžete použiť kľúč USB-C. Rozbočovač USB-C alebo dongle s cenou od 20 do 40 Eur je aj tak oveľa lacnejší ako dokovacia stanica Thunderbolt a dokonale sa hodí na pridanie podpory pre externé pevné disky a pamäťové karty.

Chromebooky môžu tlačiť

Chromebooky mali v minulosti povesť nekompatibilných zariadení s tlačiarňami. A hoci je to niekedy pravda, na vine je skôr tlačiareň. Mnohé tlačiarne sa dodávajú s rôznymi nechcenými nástrojmi na zmenu poradia atramentu a správu formátovania tlače. Chromebooky sa toho všetkého snažia zbaviť a jednoducho vytlačiť stránku. Ak to vaša tlačiareň umožňuje (zoznam kompatibilných tlačiarní spoločnosti Google je rozsiahly), nebudete mať s tlačou na Chromebooku žiadne problémy.
Na Chromebookoch sa dobre spúšťajú aplikácie

Chromebooky majú skrytý talent: Prakticky všetky moderné Chromebooky podporujú aplikácie pre Android. Mnohé aplikácie pre Android sú určené pre telefóny a tablety, najmä hry, ktoré môžu po naformátovaní na obrazovku Chromebooku vyzerať trochu zvláštne. Ale všetky aplikácie na zvýšenie produktivity budú nepochybne navrhnuté tak, aby sa dali používať aj na Chromebooku. Niektoré Chromebooky sa dajú sklopiť do režimu podobného tabletu, čím získate to najlepšie z oboch svetov.

Už roky si používatelia systému Windows zvykli poukazovať na to, že na notebooku možno spustiť takmer čokoľvek. A je to pravda, hoci potreba spúšťať desiatky malých pomocných utilít sa aspoň anekdotickým spôsobom znížila. Skutočným rozdielom medzi týmito dvoma zariadeniami je hranie hier – ale hry pre Xbox môžete už roky hrať v cloude, dokonca aj na Chromebookoch. Tu je podrobný prehľad spúšťania aplikácií pre Android na Chromebookoch v porovnaní s počítačmi a podrobnejšia diskusia o tom, ako spúšťať hry na Chromebooku.

Hej, aj my máme radi počítače so systémom Windows. Boli by sme však nedbalí, keby sme nepoukázali na dôvody, prečo by ste Chromebook nemali prehliadnuť.
pcworld.com

Nákupný košík
Návrat hore